تبلیغات
مجتمع آزمایشگاهی چرخه طبیعت سبز

مجتمع آزمایشگاهی چرخه طبیعت سبز
نویسندگان

مباحثی که در باب استاندارد سازی مطرح می شود صرفا تکنولوژیک نبوده و بنا به فرهنگ جوامع گوناگون، متفاوت است و تفکر استاندارد کردن بنا بر روندی یکسان و بدون توجه به فرهنگ های مختلف، خود نوعی غیر استاندارد شدن هست.

معنای استاندارد و استاندارد کردن را می توان مترادف با واژه هنجارمند کردن (Normalization) در نظر گرفت که به معنای تعمیم و سپس اجرای گروهی از مؤلفه ها و روابط است که ما را به مجموعه ای از هنجارهایی که بتوانند یک کلیت را تعریف کنند، رهنمون می سازد. یک کل یا سیستم کلی بدون مؤلفه های انسجام دهنده قابل توضیح نیست. هنگامی که هنجارها در درون یک کل یا سیستم منسجم و یکپارچه از بین بروند یا تضعیف شوند، و یا به صورت مبهم درآیند، سیستم سُست شده و می تواند تا فروپاشی کامل و یا درهم ریختگی گسترده پیش رود.

 هنگامی که فرآیندها، روابط، اشیاء، افراد و... از هنجار یا موقعیت تعیین شده خارج شوند، سیستم کلی بهره وری خود را از دست می دهد و به یک سیستم غیر کارآ با هزینه بالا و بازده کم تبدیل می شوند. بهره وری یک شاخص بسیار خوب برای بررسی میزان تمامیت و انسجام یک کل است و هنگامی که بهره وری سیستم کلی پایین آید، می تواند منجر به مرگ و فروپاشی آن منجر شود. بنابر این استاندارد سازی و نرمالیزه شدن، برای حفظ یک کل لازم و ضروری است. سیستم اجتماعی،چه مدرن و چه خُرد و سنتی، بدون هنجار های استاندارد شده نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

وقتی میزان تولید به حجم انبوهی می رسد، نیاز به استاندارد سازی تولیدات به وجود می آید که این وظیفه را نهادهایی چون "مؤسسه استاندارد سازی صنعتی" انجام می دهند.

ساخت میلیون ها شیء یکسان، اهمیت وجود مؤلفه های استاندارد سازی را بیش از پیش آشکار می سازد. استاندارد شدن در اینجا به معنی تأیید شدن یا نشدن مؤلفه های یک کالا در فرآیند تولید است.

بهره گیری از استاندارد دارای سابقه طولانی است ، این پدیده از دیر زمان در زندگی بشر وجود داشته است استاندارد نیز مانند بسیاری از پدیده های طبیعی در نتیجه گذر از دوره های زمانی و در نتیجه شناخت و برداشتی كه انسان از محیط پیرامون خود به صورت ناخودآگاه كسب كرده ، بوجود آمده است
[ 1390/04/29 ] [ 01:39 ب.ظ ] [ چرخه طبیعت سبز ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ قالب وبلاگ وبلاگ نویسان سرگرمی بازی اس ام اس فال تعبیر خواب قالب وبلاگ کد موزیک ساخت کد صوتی موسیقی بی کلام نوحه چت مترجم سایت زیباساز آموزش وبلاگ یاهو آمار فال حافظ تعبیر خواب گوگل ساعت رنک ماوس تغییر شکل ماوس ایجاد گالری اوقات شرعی تاریخ تقویم فونت تماس پرچم تصویر روز آی پی آب و هوا دیکشنری طالع ازدواج جمله تصادفی آپلود عکس دانستنی حدیث قالب بلاگ اسکای فروشگاه اینترنتی ایران آرنا